четвер, 19 лютого 2015 р.

Брошура



Методичні рекомендації для проведення позакласного виховного заходу “Любов без умов”

Цільова аудиторія – учні 7-8 класів
Тема: “Любов без умов
Мета:
дидактична: ознайомити учнів із різними поглядами на любов та її вияви, зокрема із розумінням любові авторами Української хартії вільної людини, в тому числі однойменної новели;
розвиваюча: формувати інтерес до любові та форм її вияву, розширення та поглиблення знань, отриманих на уроках, опрацювання цікавих задач та завдань, які стосуються запропонованої теми;
виховна: виховувати любов до Батьківщини, рідної мови, толерантне ставлення до інших, почуття патріотизму, гордості за духовні надбання української нації.
Завдання:
- провести соцопитування людей різних вікових категорій (дітей дошкільного віку, середнього шкільного віку, молоді) для визначення різниці у розумінні  та сприйнятті любові;
- показати соціальні реклами на тему любові, щоб виховати в учнів повагу до ближнього;
- пояснити бачення любові у трьох контекстах: культурному, соціальному та національному;
- провести розвиваючу гру, за результатами якої ми визначимо рівень розуміння любові у школярів.
Вид заняття: виховний позакласний захід.
Проект присвячений четвертій новелі Української хартії вільної людини, яка називається “Любити”. У ній розглядається  проблема зміни ставлення один до одного і любов як основа цього всього. Тому у своєму проекті ми хочемо надати учням можливість зрозуміти та усвідомити чим є любов на сучасному етапі у різних своїх проявах, та як її розглядали автори Української хартії вільної людини.




Хід заняття

“Любов виникає з любові: коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю”
Григорій Сковорода

Вступне слово вчителя: Доброго дня, дорогі учні! Слово любовдля кожного з нас є дуже особливим. І незважаючи на те, що ми зовсім різні, все ж  воно має у нашій уяві спільні загальні риси. Тому давайте побудуємо асоціативний кущ зі словом любов,  тому прошу вас назвати слова, з якими у вас вона асоціюється.
Технологія Асоціативний кущ (учні називають слова, з якими в них асоціюється слово “любов”)

Вчитель: Молодці! Тепер спробуємо слова, які ви назвали, об’єднати в карту України.
(Учні отримують карту України, розрізану на 24 області, кожен на них вписує свою асоціацію, а тоді прикріплює на магнітну дошку, щоб вийшла цілісна карта
(карта України взята із зображень пошукової мережі Google)

Слово вчителя: Діти, давайте тепер подивимося, що думають про любов ваші ровесники, молодші та старші. (відео “Любов очима дітей”).
Учасники Ініціативної групи “Першого грудня” уклали Українську хартію вільної людини, щоб висловити те, як вони бачать життєві орієнтири для нашого суспільства, і водночас дати поштовх до об’єднання всіх людей, які хочуть доброго і гідного життя в Україні і навколо неї. Хартія пропонує ціннісну відповідь на головні виклики, які постають перед Україною і кожним її громадянином. Відтак відомі інтелектуали пропонують 10 орієнтирів — напрямів праці, в яких слід працювати кожному українцеві, аби жити як “вільна людина у вільній країні”. Оскільки сьогодні ми говоримо про любов, то запропоную вашій увазі четверту новелу з цієї Хартії, яка називається Любити”. (інформація про Українську хартію вільної людини взята з сайту: http://1-12.org.ua/ukrajinska-khartija-vilnoji-liudyny)
Тут, всередині капелюха, є тези з визначенням любові, на думку авторів. Ваше завдання полягає у тому, щоб витягати листочок паперу по черзі та висловити свою думку, аргументувати “за” і “проти”.
Тези, які будуть розміщені на папері (з 4 новели “Любити” (Українська хартія вільної людини)):
Любити - бажати добра ближньому.
Любити - виявляти толерантність до політичних і культурних поглядів, етнічної, релігійної та мовної приналежності співвітчизників.
Любов - спільне утвердження української мови, визнання обличчя України та нашого народу у світі.
Любити - не допускати ксенофобії, расизму, шовінізму, нацизму, сталінізму.
Любов до України примирення ветеранів війни.
Любити - відновлювати зв'язок поколінь в Україні.
Любити - додержуватися національного погляду на власне минуле.
Любити - з мудрістю ставитися до реалій попередників, продовжувати те, що є спільним надбанням.



Слово вчителя:
Варто зауважити, що автори Української хартії вільної людини виділяють три виміри любові: культурний, національний та соціальний. Тому не можна розглядати лише один з них, бо вони взаємопов’язані. Зараз наведу вам деякі уривки із листів Василя Стуса до свого сина, які безпосередньо стосуються любові.
Намагайся зрозуміти інших людей, бачити в їхніх життях їхню правду, яку треба приймати, а не оспорювати. Отож, суди про людей не зі своєї позиції тільки, а й з їхньої. Ще краще — з кількох позицій. А як би вчинив тут П’єр Безухов чи Роберт Джордан чи Мартін Іден, наприклад? Для цього треба мати щедре серце. Живуть же по-своєму дерева і квіти, жаби і ластівки, щурі й соколи. І претензій до них ніхто не ставить. Так і люди.
Любов — то, може, єдина справжня квітка, подарована людині Богом. Тільки в любові людина розумна. І навіть: що більше, дужче любиш — то розумнішаєш. Інших квіток, кращих за цю, квітку любові, я не знаю.
Дорогий сину, таткові нелегко нині, може, не скоро вдасться і звидітися. Отож – рости добрим козаком, чесним і правдивим, не потурай злу і знай, що Твій батько віддавав усе своє життя, аби людям жилося краще – всім людям, на всій землі. І рости чесним українцем, а не яловим хахлом. Цілую. Вірю в Тебе. Тато.
(З листів Василя Стуса до сина)
Ось вам приклади того, як тато пояснював синові любов. Варто додати, що Василь Стус  писав ці листи в 1999 році. Тому було  цікаво дізнатися, що би ви розказували своїм дітям про любов у трьох її смислах. Заодно простежимо зв'язок поколінь. Давайте звернемо увагу на те, чи змінювалося її значення та сенс протягом років.
Робота в групах
Складання правил доброти
Наприклад:
1.     Допомагай слабким, маленьким, хворим.
2.     Не будь жадібним.
3.     Прощай іншим помилки.
4.     Ніколи не заздри.
5.     Жалій інших, а не себе.
6.     Не проходь байдужим повз людську біду.
7.     Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе.
(приклад взято з http://svitppt.com.ua/vihovna-robota/ponyattya-pro-lyudski-chesnoti-vchimosya-daruvati-dobro.html)
Рефлексія
Розгадування кросворду







1.
к
Л
и
м
к
о






2.
в
і
Ю
т
ь










3.
Б
е
р
к
у
т

4.
м
а
л
и
ш
к
О





5.
б
о
г
у
с
л
а
В
к
а


















1.Невеликий прозовий твір Григора Тютюнника,головна ідея якого - ідея самопожертви. Про хлопчика-сироту, який йшов багато кілометрів за сіллю, щоб врятувати від голоду свою улюблену вчительку та її дитя. (“Климко”)
2. Що роблять вітри у одній із пісень Марусі Чурай? (“Віють”)
3.Відомість повість Івана Франка про тухольського старійшину, який все життя віддав служінню громаді “Захар…” (“Беркут)”
4.Автор вірша, головний лейтмотив якого – любов до Батьківщини,   Лебеді материнства” – Андрій… (Малишко)
5.Легендарна українська героїня 16-го та 17-го сторіччя. Подібно до Роксолани Лісовської, її захопили турки і додали до гарему турецького султана. Ліна Костенко написала про неї думу “Маруся…” (“Богуславка)”                    
 Слово вчителя: Дорогі діти! Ми побачили, що ключовим словом кросворду є любов.  Звернемося до культурного розуміння смислу цього слова. Пропоную переглянути відеоролик “Slap her: children`s reactions”. Після перегляду ви зрозумієте, чому важливо залишатися людиною, незважаючи ні на що.
Перегляд відео “Slap her: children`s reactions(взято з сайту:https://www.youtube.com/watch?v=b2OcKQ_mbiQ#t=4)
Я б хотіла вислухати ваші думки з цього приводу. Чи правильно вчинили хлопці? І як би на їхньому місці вчинили ви?
Слово вчителя: Дякую вам за активну участь. Я надіюся, що кожен з нас зрозумів що таке любов, які є її виміри та, можливо, подивився на неї під іншим кутом зору. Давайте ще переглянемо ще хмару тегів, тобто слова, дотичні до любові. Яким з них ви надаєте перевагу?
Слово вчителя: На завершення пропоную зіграти “Коло компліментів”. Давайте станемо в коло, і кожен з вас скаже  комплімент своєму другові, який стоїть біля вас.
Гра Коло компліментів

Для нотаток
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
­­­­­­­­­­­­­­­
            

Контакти:
inviolable_girl@mail.ru (Федірко Ірина)
Kristina_Poha@mail.ru (Поха Христина)